Rekordy ve volném pádu – Pro většinu lidí zůstává Joseph „Joe“ Kittinger neznámým jménem a přitom je to právě on, kdo se nesmazatelně zapsal do dějin odvahou, která bere dech. V roce 1960 se stal prvním člověkem (rekordman ve volném pádu), který dosáhl neuvěřitelné výšky 31 000 metrů v balónu a poté se vrhl zpět k Zemi volným pádem! Ačkoliv jeho rekord byl později překonán Felixem Baumgartnerem, příběh Josepha Kittingera je a navždy zůstane symbolem překonávání lidských limitů.
Dokument o volném pádu Joe Kittingera:
Rekordy ve volném pádu – ale vraťme se k tomuto průkopníkovi extrémního dobrodružství. Dne 16. srpna 1960 se Joseph vydal na svou mimořádnou cestu s balónem Excelsior. Stoupal stále výš, jako by byl jen malým balónkem na pouti, ale reálná rizika byla mnohem větší. Dekompresní nemoc, nedostatek kyslíku, ztráta vědomí – každá z těchto hrozeb mohla být fatální. Přesto vystoupal do výšky, kde se Země pod ním zakřivila do svého kulatého tvaru, do temnoty, kde nebe končí. Tam, kde slunce září tak silně, že hvězdy zmizí z dohledu.
Joseph Kittinger nám připomíná, co znamená posouvat hranice možného. A i když dnes můžete zažít simulátor volného pádu pohodlně a bezpečně na zemi, příběh tohoto rekordmana nás stále inspiruje k tomu, abychom snili ve velkém – a možná se i odvážili skočit.
Rekordy ve volném pádu – Nebezpečí a adrenalin
Joseph měl na sobě skafandr s kyslíkem, ale jeden z klíčových prvků jeho výstroje – rukavice – ho zradil. Kvůli nízkému tlaku v atmosféře mu ruka natekla na dvojnásobek své velikosti. Přesto byl odhodlaný. Stal se prvním člověkem, který spatřil Zemi ze stratosféry vlastníma očima. Jedenáct minut fascinovaně pozoroval svět kolem sebe, ponořený do ticha a chladu -75 °C. Pak stiskl tlačítko na kameře, nadechl se a učinil neuvěřitelný krok – skočil dolů.
Po letech vzpomíná, že v prvních chvílích vůbec neměl pocit, že padá. Chyběl mu jakýkoli vizuální bod, kterého by se mohl pohledem „chytit“. Až když se otočil a spatřil, jak se balón vzdaluje šílenou rychlostí, si uvědomil realitu: řítí se k Zemi.
Joseph tehdy neznal větrné tunely ani moderní tréninkové metody pro parašutisty. Ale upřímně? To by ho stejně nezajímalo. Tento skok byl o odvaze, o překonání hranic a o čirém prožitku, který mu změnil život.
Volný pád rychlostí zvuku: Neuvěřitelný adrenalinový zážitek
Jakou rychlostí se řítíte volným pádem z výšek, které si ani nedokážete představit? Joe Kittinger, legenda mezi skokany, padal ohromující rychlostí 988 km/h – téměř jako rychlost zvuku. Jen si to představte: absolutní ticho, žádné svištění vzduchu, protože v takových výškách je vzduch téměř neexistující. Joe se volně propadal nekonečným tichem stratosféry, obličejem otočený vzhůru od země, s polohou těla připomínající člověka odpočívajícího v houpacím křesle. Čtyři dlouhé minuty padal, než se konečně objevila modrá obloha a známé svištění vzduchu. Pro srovnání – ve větrném tunelu můžete zažít „pád“ maximálně na 30 minut, ale tohle bylo úplně jiné.
Jakmile se Joe dostal do hustších vrstev atmosféry, rychlost se snížila na „pouhých“ 300 km/h. Ve výšce pěti kilometrů nad zemí si pak otevřel padák a elegantně přistál. Jeho skok z roku 1960 byl zapsán do dějin jako průlom, ale netrvalo dlouho a našel se někdo, kdo ho překonal.
Felix Baumgartner: Skok z hranice vesmíru
V roce 2012 svět zatajil dech. Rakušan Felix Baumgartner posunul hranice lidských možností, když skočil z výšky neuvěřitelných 39 kilometrů – téměř z okraje vesmíru. Díky špičkové výbavě a podpoře Red Bullu se Felix stal prvním člověkem, který během volného pádu překonal rychlost zvuku. Letěl závratnou rychlostí 1342,8 km/h, což odpovídá 1,24 machu!
Původní plán byl skočit „jen“ z výšky 36 kilometrů, ale horkovzdušný balón nesoucí speciální kapsli vystoupal ještě výš. Samotná cesta nahoru trvala 2 hodiny a 21 minut, což je dost času na to, aby si člověk uvědomil, jak obrovský krok ho čeká. Felixův pád trval celkem 8 minut a 50 sekund – přibližně polovinu času strávil volným pádem, zbytek na padáku.
Tento úžasný výkon sledovaly miliony lidí živě na YouTube a stal se symbolem toho, co všechno je člověk schopen dokázat, když se překoná strach a odhodlá se k něčemu opravdu mimořádnému.
Co myslíte, troufli byste si na něco podobného? Felix i Joe ukázali, že odvaha a vůle dokážou dostat člověka doslova mimo hranice běžných možností!
Češi a jejich rekordy ve volném pádu:
Píše se 21. březen 1957 a české nebe se zapíše do historie. Bombardér armádního letectva vynesl parašutisty až do výšky 13 000 metrů. Vojáci se vrhli do mrazivého vzduchu o teplotě –55 °C a za pouhé 3 minuty dosáhli země. Celých 11 980 metrů volného pádu – rekord, který v Česku dodnes nikdo nepřekonal.
Doktorandka ČVUT mění volný pád v umění
Rosina Kašičková, doktorandka na ČVUT, dobývá svět rekordy ve volném stylu. Využívá svou vášeň pro balet a sportovní gymnastiku a proměňuje volný pád v dechberoucí show. Její umění dokazuje, že volný pád už není jen pro odvážné extrémisty – stává se zábavou, která otevírá dveře novým možnostem.
Volný pád pro každého
Od rekordního skoku Joea Kittingera uplynulo více než 50 let a volný pád za tu dobu získal tisíce fanoušků. Dnes si podobný zážitek může vyzkoušet téměř každý – třeba v revolučním větrném tunelu, který dokonale simuluje pocit volného pádu. Už nejde jen o odvahu, ale i o zážitek, který si může dovolit každý milovník adrenalinu.
Volný pád? To je disciplína, která se nikdy neomrzí. A co vy? Troufnete si?